Το πρόγραμμα στοχεύει στην επιστημονική υποστήριξη εκπαιδευτικών σε θέματα Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης και ειδικότερα σε ότι αφορά  την ένταξη των μεταναστών  και προσφύγων μαθητών τόσο στη σχολική κοινότητα όσο και στη σχολική τάξη κατά τη μαθησιακή διαδικασία. Για το λόγο αυτό θα αποδοθεί ιδιαίτερη έμφαση στην κατανόηση των σύγχρονων θεωριών και μοντέλων αναφορικά με τη διαπολιτισμική παιδαγωγική και την εφαρμογή της μέσα από συγκεκριμένες πρακτικές στη σχολική τάξη.

Σε ποιους απευθύνεται
  1. Σε οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο για τη συγκεκριμένη θεματική κατάρτιση.
  2. Σε εκπαιδευτικούς προσχολικής ηλικίας, πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, ειδικό εκπαιδευτικό προσωπικό όλων των βαθμίδων, ειδικούς κοινωνικών σπουδών και ψυχικής υγείας καθώς και επαγγελματίες που εμπλέκονται στην εκπαιδευτική διαδικασία στο ευρύτερο εκπαιδευτικό σύστημα.
  3. Σε αδιόριστους εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων της Εκπαίδευσης
  4. Σε μεταπτυχιακούς φοιτητές αντίστοιχων ειδικοτήτων.
  5. Σε αποσπασμένους εκπαιδευτικούς στο εξωτερικό με στόχο να διδάξουν τον ελληνικό πολιτισμό.
  6. Σε υπηρετούντες εκπαιδευτικούς σε διαφοροποιημένα πολιτισμικά περιβάλλοντα  και σχολεία ειδικής αγωγής.
  7. Σε υπηρετούντες στα συναρμόδια Υπουργεία Κοινωνικής Πολιτικής.
  8. Σε δικηγόρους.
  9. Σε διερμηνείς.
  10. Σε όσους επιθυμούν να επιμορφωθούν σε θέματα ένταξης κοινωνικά ευπαθών και επισφαλών ομάδων, με στόχο την απασχόληση σε προσφυγικές δομές και «Κέντρα φιλοξενίας Αιτούντων Άσυλο».

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε ΕΔΩ.