Σκοπός της επιμόρφωσης:

Το πρόγραμμα έχει ως σκοπό να εφοδιάσει τους επιμορφούμενους με μεθόδους, εργαλεία και ικανότητες, ώστε να αναβαθμίσουν τις ήδη υπάρχουσες γνώσεις τους σε θέματα της φιλοσοφίας και των αρχών της εκπαίδευσης ενηλίκων και ειδικά σε θέματα που αφορούν στο πρόγραμμα σπουδών των Σχολείων Δεύτερης Ευκαιρίας. Ακόμα, στοχεύει στη βελτίωση των εκπαιδευτικών πρακτικών των συμμετεχόντων, αναπτύσσοντας σύγχρονες και καινοτόμες εκπαιδευτικές δράσεις, οι οποίες θα ενισχύσουν τη δημιουργικότητα και την κριτική σκέψη (π.χ. με την αξιοποίηση της τέχνης, της δυναμικής της ομάδας και των μεθόδων της Μετασχηματίζουσας Μάθησης).

Σε ποιους απευθύνεται:

Το ανωτέρω επιμορφωτικό πρόγραμμα απευθύνεται σε :

- Εκπαιδευτές Ενηλίκων σε ΣΔΕ, ΚΔΒΜ,ΙΕΚ και άλλους οργανισμούς. - Εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων.

- Στελέχη Σχολείων Δεύτερης Ευκαιρίας (Διευθυντές, Υποδιευθυντές, Ψυχολόγους, Συμβούλους Σταδιοδρομίας κ.ά.).

- Στελέχη της εκπαίδευσης όλων των ειδικοτήτων (π.χ. διευθυντές, υποδιευθυντές, συντονιστές εκπαιδευτικού έργου, πρ. σχολικούς συμβούλους κ.ά.).

- Απόφοιτους ΑΕΙ/ΤΕΙ.

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε ΕΔΩ