Το πρόγραμμα έχει ως σκοπό  να εφοδιάσει τους επιμορφούμενους με  μεθόδους, εργαλεία και ικανότητες σε επίπεδο γνώσεων, δεξιοτήτων και στάσεων σε θέματα  παιδαγωγικής αξιοποίησης των Προηγμένων Μαθησιακών Τεχνολογιών Διαδικτύου και ειδικότερα των εφαρμογών ανθρωποκεντρικής τεχνητής νοημοσύνης  στη δια ζώσης και εξ αποστάσεως εκπαίδευση, με έμφαση στην καλλιέργεια της κριτικής σκέψης της συνεργασίας και της δημιουργικότητας των εκπαιδευομένων.

Εκπαιδευτικοί στόχοι προγράμματος

Γνωστικές δεξιότητες

•  Να αναγνωρίζουν  τις βασικές αρχές παιδαγωγικής αξιοποίησης των ΤΠΕ στην σχολική τάξη (Δυναμική της ομάδας, ΤΠΕ και Θεωρίες Μάθησης) με έμφαση στις εφαρμογές  ανθρωποκεντρικής τεχνητής νοημοσύνης
  •  Να διακρίνουν  τις βασικές αρχές παιδαγωγικού σχεδιασμού δραστηριοτήτων συνεργατικής μάθησης με την χρήση των εφαρμογών ανθρωποκεντρικής τεχνητής νοημοσύνης.
  •  Να αναγνωρίζουν τις βασικές αρχές σχεδιασμού eLearning & Blended Learning Συνεργατικών Περιβαλλόντων ΣΧΟΛΙΚΗΣ εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, με έμφαση στις εφαρμογές  ανθρωποκεντρικής τεχνητής νοημοσύνης.

Ψυχοκινητικές δεξιότητες

•  Να σχεδιάζουν σε πραγματικές συνθήκες διαδραστικό εκπαιδευτικό υλικό με την αξιοποίηση προηγμένων εφαρμογών ανθρωποκεντρικής τεχνητής νοημοσύνης.
  •  Να σχεδιάζουν σε πραγματικές συνθήκες διαδραστικό εκπαιδευτικό υλικό με τη μέθοδο της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης σε διαδικτυακό περιβάλλον με έμφαση στις εφαρμογές  ανθρωποκεντρικής τεχνητής νοημοσύνης.
  •  Να σχεδιάζουν και να αναπτύσσουν στην πράξη, συνεργατικά περιβάλλοντα ψηφιακής αφήγησης
  •  Να δημιουργούν ασκήσεις ανατροφοδότησης και αξιολόγησης μέσω παιχνιδιού.
  •  Να σχεδιάζουν σε πραγματικές συνθήκες διδακτικά σενάρια με έμφαση στην ενθάρρυνση της συνεργατικής δημιουργικότητας με την παιδαγωγική αξιοποίηση Προηγμένων Μαθησιακών Τεχνολογιών Διαδικτύου, με έμφαση στις εφαρμογές  ανθρωποκεντρικής τεχνητής νοημοσύνης.

Συμπεριφορές/Στάσεις

• Να καλλιεργήσουν την ικανότητά τους να αξιοποιούν την Τεχνητή Νοημοσύνη με έμφαση στην  Ανθρωποκεντρική διάσταση
  • Προώθηση της συνεργατικής δημιουργικότητας και της ένταξης μέσω της παιδαγωγικής χρήσης της τεχνητής νοημοσύνης ως ενός από τα σημαντικότερα εργαλεία για τους εκπαιδευτικούς, προκειμένου να καλλιεργήσουν τις Δεξιότητες Συνεργασίας, Δημιουργικότητας και Κριτικής Σκέψης.

Για περισσότερες πληροφορίες / αιτήσεις πατήστε ΕΔΩ