Σκοπός του προγράμματος

Σκοπός του προγράμματος είναι να αποφέρει σημαντικά περαιτέρω οφέλη στην ποιότητα της διδασκαλίας και στη σχέση εκπαιδευτικού και μαθητή. Θα συμβάλλει στη δημιουργία ισχυρών κινήτρων για ενεργή συμμετοχή των επιμορφωμένων εκπαιδευτικών στη μαθησιακή διαδικασία, αφού ενδυναμώνει την αυτεπάρκεια, έτσι ώστε να θελήσουν να μεταφέρουν την εμπειρία που αποκόμισαν και στους μαθητές τους, χρησιμοποιώντας την ως εναλλακτική διαθεματική μέθοδο διδασκαλίας και ενίσχυσης των παιδιών με μαθησιακά / κοινωνικοσυναισθηματικά και συμπεριφορικά προβλήματα. Η πολυπολιτισμική διάσταση και η χρήση της μεθόδου αυτής για το άνοιγμα σε νέες «κουλτούρες» και η προαγωγή της κοινωνικής – παιδαγωγικής ένταξης αλλοδαπών μαθητών, αποτελεί για το πρόγραμμα σημαντικό επιμέρους σκοπό.

Μέθοδος υλοποίησης

• σύγχρονη εξ αποστάσεως διδασκαλία

• μελέτη βιβλιογραφίας και οπτικοακουστικού υλικού σε ψηφιακή μορφή (ασύγχρονη εξ αποοστάσεως)

• βιωματικά εργαστήρια (διά ζώσης)