Το πρόγραμμα αποσκοπεί να ενδυναμώσει τους αποφοίτους Φιλοσοφικών Σχολών που επιθυμούν να αποκτήσουν ψηφιακές δεξιότητες, προκειμένου να ανταποκριθούν στις επαγγελματικές ανάγκες της ψηφιακής εποχής.

Καθώς τα μουσεία, οι βιβλιοθήκες, τα αρχεία και άλλα ιδρύματα/ επαγγελματικοί χώροι έχουν ψηφιοποιήσει συλλογές και αντικείμενα, έχουν αναπτυχθεί νέα εργαλεία και πρότυπα που μετατρέπουν αυτά τα υλικά σε ψηφιοποιημένα δεδομένα. Ο ψηφιακός μετασχηματισμός έχει επιτρέψει στους ερευνητές ανθρωπιστικών επιστημών να επεξεργαστούν τεράστιες ποσότητες δεδομένων κειμένου. Κι αυτές οι πρόοδοι δεν περιορίζονται μόνο στο κείμενο. Ο ήχος, οι εικόνες και τα βίντεο έχουν ενταχθεί σε αυτές τις νέες μορφές έρευνας. Παράλληλα, το σχολείο κι άλλες μορφές εκπαίδευσης (εκπαίδευση ενηλίκων, άτυπες μορφές εκπαίδευσης, κτλ) έχουν πλέον ενσωματώσει στη διδασκαλία ψηφιακά εργαλεία.

Αυτό το Πρόγραμμα θα εκπαιδεύσει τους επιμορφούμενους πώς να διαχειριστούν πολλές και ποικίλες πτυχές της έρευνας και της ακαδημαϊκής γνώσης στις ψηφιακές ανθρωπιστικές επιστήμες χρησιμοποιώντας ψηφιακά εργαλεία.

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε αποφοίτους Φιλοσοφικών Σχολών.

Μέθοδος υλοποίησης

Από απόσταση (e-learning)