ΣΚΟΠΟΣ

Σκοπός του προγράμματος είναι η ενίσχυση των συμμετεχόντων/ουσών στις αρχές μιας διευρυμένης παιδαγωγικής και διδακτικής λειτουργίας των τεχνών σε τυπικά ή μη κοινωνικο-πολιτισμικά εκπαιδευτικά περιβάλλοντα. Οι έντεχνες/ καλλιτεχνικές πρακτικές γίνονται αντιληπτές ως μέσο ατομικής ενδυνάμωσης και κοινωνικού μετασχηματισμού και ανάπτυξης δεξιοτήτων ζωής. Τα εικαστικά εργαστήρια υλοποιούνται με την ανάπτυξη καινοτόμων πρακτικών βιωματικής και συμμετοχικής μάθησης και αυτοβελτίωσης.

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων, πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, μουσειοπαιδαγωγούς, καλλιτέχνες, επαγγελματίες του πολιτιστικού χώρου, πτυχιούχους Σχολών ανθρωπιστικών, παιδαγωγικών και κοινωνικών επιστημών, Σχολών αρχιτεκτονικής, θεάτρου, κινηματογράφου, καλών και εφαρμοσμένων τεχνών, μουσικών σπουδών, και γενικότερα σε ενήλικες που επιθυμούν να αποκτήσουν αναβαθμισμένες δεξιότητες και εμπειρία, γνώση και ικανότητες αξιοποίησης των τεχνών στο επαγγελματικό τους πεδίο (portfolio), καθώς επίσης ως μέσο ατομικής και συλλογικής ενδυνάμωσης στο πλαίσιο της κοινωνικοποίησης και της ανάπτυξης της ιδιότητας του/της ανθρώπου-πολίτη.