Σκοπός του προγράμματος

Το πρόγραμμα αποσκοπεί στην ενημέρωση και τη γνωριμία των συμμετεχόντων με τις δυνατότητες που παρέχει ο κινηματογράφος ως επικουρικό και ενισχυτικό μέσο επιμόρφωσης και ευαισθητοποίησης μαθητών και μαθητριών, σε συνάρτηση προς την παραδοσιακή διδασκαλία.

Βασική επιδίωξη του προγράμματος είναι η ενίσχυση των παιδαγωγικών εργαλείων του/της σύγχρονου εκπαιδευτικού και η ενδυνάμωση του ρόλου του/της στην τάξη μέσα από μια εναλλακτική προσέγγιση των μαθησιακών αντικειμένων που μπορούν να παράσχουν ο κινηματογράφος και γενικότερα τα οπτικοακουστικά μέσα. Μέσα από αυτή τη διαδικασία προσδοκάται να καταστεί εφικτή σε δεύτερο βαθμό και διαμέσου των εκπαιδευτικών/εκπαιδευτριών, η μεταλαμπάδευση της μεθοδολογίας για την καλλιέργεια και την ανάπτυξη του οπτικοακουστικού γραμματισμού (media literacy) στους μαθητές και τις μαθήτριες, ούτως ώστε να είναι σε θέση να προσλαμβάνουν τα οπτικοακουστικά έργα (ταινίες μυθοπλασίας, ντοκιμαντέρ, βίντεο στο διαδίκτυο) με κριτική σκέψη και ουσιαστικό αναστοχασμό, τόσο ως προς τη μορφή όσο και ως προς το περιεχόμενό τους.

Οι επιμέρους στόχοι του σεμιναρίου θα προσεγγισθούν με θεωρητικές παρουσιάσεις εκ μέρους του εκπαιδευτή και με συγκεκριμένα παραδείγματα οπτικοακουστικού υλικού, ακολουθούμενα στο τέλος του σεμιναρίου από σύντομες παρουσιάσεις των συμμετεχόντων σε σχετιζόμενες θεματικές της επιλογής τους.

ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ

1. Σε εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων της εκπαίδευσης.

2. Σε υπεύθυνους/ες σχεδιασμού εκπαιδευτικών και πολιτιστικών προγραμμάτων.

3. Σε συμμετέχοντες/ουσες σε εκπαιδευτικούς, πολιτιστικούς και κοινωνικούς φορείς.

4.Σε πτυχιούχους τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στις ανθρωπιστικές σπουδές.

5. Σε ενδιαφερόμενους/ες για ζητήματα τέχνης, εκπαίδευσης και κοινωνικής ευαισθητοποίησης

Απαιτούμενα τυπικά προσόντα συμμετεχόντων: Πτυχιούχοι Τριτοβάθμιας ή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.