Σκοπός του προγράμματος είναι η επιστημονική υποστήριξη εκπαιδευτικών σε θέματα εκπαιδευτικής ηγεσίας και διοίκησης. Συγκεκριμένα, έμφαση δίνεται στην κατανόηση σύγχρονων θεωριών για την οργανωτική συμπεριφορά και την εκπαιδευτική ηγεσία. Οι επιμορφούμενοι θα υποστηριχτούν με διδασκαλία, εποπτικό και διδακτικό υλικό στις ακόλουθες θεματικές σε σειρά προγραμμάτων με κύριους θεματικούς άξονες:

• - Οργάνωση και διοίκηση σχολικής μονάδας / διοίκηση ολικής ποιότητας
  • - Εκπαιδευτική Ηγεσία
  • - Συμβουλευτική καθοδήγηση εκπαιδευτικού προσωπικού
  • - Σχολική βελτίωση
  • - Επικοινωνιακές δεξιότητες / διαχείριση ομάδας
  • - Αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας

Με την ολοκλήρωση του προγράμματος οι επιμορφωμένοι θα είναι σε θέση είτε να αναλάβουν διοικητικές θέσεις είτε εάν ήδη υπηρετούν σε αυτές, θα έχουν επικαιροποιήσει τις γνώσεις τους και το θεωρητικό τους υπόβαθρο.

Σε ποιους απευθύνεται

1. Σε στελέχη εκπαίδευσης και επαγγελματίες του κλάδου, οι οποίοι εμπλέκονται στο ευρύτερο εκπαιδευτικό σύστημα.

2. Σε εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων.

3. Σε μεταπτυχιακούς φοιτητές αντίστοιχων ειδικοτήτων.

Περισσότερες πληροφορίες βρείτε ΕΔΩ