Το Κέντρο επιμόρφωσης και Δια Βίου Μάθησης (Κ.Ε.ΔΙ.ΒΙ.Μ) του Πανεπιστημίου Κρήτης και το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης-Παν/μιο Κρήτης σε συνεργασία με το CasermArcheologica οργανώνουν 4ήμερο πρόγραμμα επιμορφωτικών, δια ζώσης εργαστηρίων (workshops) στον εκθεσιακό χώρο του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Κρήτης-Πανεπιστήμιο Κρήτης, στην αγγλική γλώσσα, που έχουν ως στόχο την δημιουργία νέων μοντέλων εκμάθησης των επιστημών μέσω της τέχνης.

Τα εργαστήρια διοργανώνονται στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος “ERASMUS+ "LIFE ON mARTS", με την υποστήριξη του Κ.Ε.ΔΙ.ΒΙ.Μ -ΠΚ). Κατά τη διάρκεια των εργαστηρίων οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν και να πειραματιστούν, σε επίπεδο αρχαρίων, με καλλιτεχνικές τεχνικές, όπως την κυανοτυπία και την μονοτυπία, με την τέχνη του κεντήματος και πώς αυτή μπορεί να συνδεθεί με την επιστήμη, αλλά και με τις φυσικές βαφές και το τύπωμα φυτών πάνω σε υφάσματα.

Τα σεμινάρια είναι ΔΩΡΕΑΝ ΚΑΙ ΑΝΟΙΚΤΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ/ΟΛΕΣ. Απευθύνονται κυρίως σε εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων Εκπαίδευσης, αλλά και σε μουσειοπαιδαγωγούς, καλλιτέχνες και σε όσους/όσες ενδιαφέρονται για το θέμα.

Η δήλωση συμμετοχής είναι υποχρεωτική καθώς οι θέσεις είναι περιορισμένες.

Μπορείτε να δηλώσετε τη συμμετοχή σας εδώ μέχρι τις 28 Ιουλίου 2024: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfsUiXcD43RNyiHFQiwYDQmrYVCGrEz2B8i5WNjN7PDGzDKNQ/viewform?usp=sf_link

Στους συμμετέχοντες θα δοθεί βεβαίωση παρακολούθησης από το Κ.Ε.ΔΙ.ΒΙ.Μ -ΠΚ καθώς και Europass supplement certificate.

Παράλληλα με τα εργαστήρια, θα εκτίθενται στους χώρους του μουσείου οι νατουρογραφίες του καλλιτέχνη Roberto Ghezzi, οι οποίες δημιουργήθηκαν σε έξι σημεία με γλυκό νερό και ένα σε χώμα, σε διάφορους βιότοπους του νομού Ηρακλείου Κρήτης.